20 Nisan 2016 Çarşamba

Okunacak "İhtimaller" Var

İhtimaller dahilinde kalınız. Evet, huzurlarınıza çıktığımız ilk sayımızın takdimini bu cümle ile bitirmiştik. Şimdi ikinci sayımızla terennüme devam ediyor; yeni bir İhtimal daha var diyoruz. Yayın hayatımıza başladığımız andan itibaren ilk sayımıza gösterdiğiniz teveccüh ile yüklendiğimiz sorumluluğun ağırlığı bir kat daha artmıştır.Henüz bir yılı doldurmak şöyle dursun, ikinci sayısı öncesinde bin abone rakamını geride bırakan bir dergi için artık tekrara düşmemek ve kıstasları daima yukarıya çekmek elzemdir. Aksi halde bu teveccühün tenkite de dönüşebileceği gerçeği karşımızdadır. Bu hakikatin sizler için İhtimal'i ortaya koyan insanlara azim, inanç ve şevk olarak döndüğünün altını çiziyoruz. Yayın kurulu ve yazar kadrosunu koruyup yeni isimlerle güçlendiren İhtimal, ikinci sayısında da kalitesi hemen fark edilir fiziksel özellikleri ve tasarımıyla sizleri bekliyor.
Peki bu sayıda neler bulacaksınız, bu soruyu yanıtlayalım. İlk sayımızda da güzide söyleşilere imza atan Sergen Çirkin ve Arş.Gör.Ahmet Vurgun, sizler için "Tarihsel Devamlılık ve Türk modernleşmesi"ne dair sorularını Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Vahdettin Engin'e yöneltti. Önemli arşiv belgelerinin de yayınlandığı söyleşi sayfamıza gelmeden önce değerli akademisyen-yazar İkbal Vurucu'nun kaleminden "PKK Terörünün Meşrulaştırma Zemini Olarak Aydınlar" başlıklı yazısıyla ihtimal yolculuğunuz başlıyor. Carl Bild'in "Osmanlı Mozağini Korumak" isimli yazısını Yunus Emre Koç Türk okuyucuları için tercüme etti. Haldun Bayrı'nın tercümesiyle Jean-Luc Nancy'nin "Uluslar ötesi Bir Hadiseyle Karşı Karşıyayız: Hem Savaştayız Hem Değiliz" başlıklı röportajı bu sayımızın ikinci söyleşisi. Genel Yayın Yönetmenimiz Haydar Barış Aybakır, "Gerisi Hikayeler'de Kalmasın" diyerek kaleme aldığı mülahazasını okuyucuyla paylaşıyor. Çağhan Sarı, tarihe intikal eden hadiselerin tarafgirlikle kaleme alınması karşısında 27 Mayıs'ın ne olduğu sorusunu bir kez daha soruyor. Yahya Düzenli tarih koridorundan çıkmanıza müsaade etmiyor. Şehirlerin mazisi ile akıbetini "Şehir Düştü! veya Şehirleri İhanet Vurdu!" başlığıyla işliyor. Çeyreğine geldiğiniz İhtimal'de Sergen Çirkin ile eski dünyayı titreten "Türk Çağı'nın başlangıcına uzanıp, Murat Babuşçuoğlu ile "Şehit Boyabatlı Ömer Oğlu Mustafa Destanı'nda soluklanacaksınız.

Prof. Dr. Alaattin Karaca'nın Said Halim Paşa'nın düşünce dünyasına dalarken, Yusuf Turan Günaydın ile Necip Fazıl Kısakürek'in ansiklopedi maddesi yazıp yazmadığı sorusunun cevabını arayacaksınız.

Evet yorgunluk emareleri göstermeye başlayıp İhtimal'in sonlanacağını düşünüyorsanız henüz bitmedi yolculuğunuz. Yayım periyodumuzun iki aylık olmasını hatırlatarak bir solukta bitirmemeniz 
için tam 96 sayfa hazırladığımız ihtimal yolcuğunuzu Doç. Dr. İdiris Demirel'in "Sezai Karakoç ve Türkiye, Türkiyemiz, Türkiyeleri" yazısıyla yarılıyorsunuz. Prof. Dr. Bedri Gencer'in "Türk Siyasal Kültürü ve Ahmet Cevdet Paşa" isimli makalesi akademi yazılarımızın yer aldığı kürsü köşemizde yerini alıyor. İlk sayımızda Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak söyleşimizde imzası bulunan Atakan Korkmaz'ın "Bedevi-Hadari Toplum Formülasyonundan Mezheplerin Oluşumu ve Gelişimindeki Zihniyetlerin Rolüne Bakmak" yazısıyla bir coğrafyaya iniyoruz. Arş. Gör. Dr. Bahadır Saygı ile fiziğin ahengine bu sayımızda Cern'e uzanarak, "Sadece Cern'de mi Araştırma Yapıyoruz" sorusuyla kapılıyoruz. Arş. Gör. Dr. Kenan Koçak, 'Çizgi Romanın Tanımı ve Tarihsel Gelişimi II" ile bambaşka bir dünyanın kapısını araladığımız çizgi romanların seyir defterini naklediyor. Arş.Gör.Abdullah Pekel'in "Erken Dönem Peinen Kabulün Geç Dönem Sancıları" ile yolculuğunuz sona eriyor.

Umuyoruz ki gözlerinizdeki yorgunlukla karışık çehrenize yayılan bir tebessümde İhtimal'in kapağını kapatırsınız. Mayıs'ta görüşmek üzere!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder